Pustici_Jaromer

Facebook

Tůňky

dscf7060.jpg

Statistika

Členové : 14
Obsah : 181
Odkazy : 6
Počet zobrazení článků : 325875
*** OSTROVY *** PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 26 Leden 2015 15:12

Puštíci pro Vás připravili
„OSTROVY“
- celoroční hra o přírodě

* 6 *

3. úkol

Naši milý ostrované,

s příchodem jara se nám nejenom probouzí příroda, ale probouzejí se i ostrovy, které se zapojují do naší hry a pomalu začínají plnit již dříve zadané úkoly. Máme radost, že jste schopni obětovat svůj čas a obětovat ho k objevování přírody, že jste schopni najít si svůj koutek, svůj ostrov, o který se hodláte starat a prožívat v něm svá výzkumná dobrodružství.

Vaše ostrovy po několika Vašich návštěvách už určitě začínají vzkvétat, máte ho uklizený od stop civilizace, všechny odpadky byly řádně roztříděny, víte, kde co roste, víte, kde co bydlí, máte založenou knihu návštěv či kroniku, kreslíte a píšete do pozorovacího deníku, všímáte si veškerého života i s jeho hlavními znaky a detaily a čekáte na další pokyny a úkoly. Dobrá, tak tady je máte.

Skoro každý ostrov má svou mapu, má svůj název, ale co nemá, to je erb, a tak si sedněte a popřemýšlejte, které znaky vystihují vaše místo, ostrovany, kteří na ostrově žijí, a nezapomeňte k erbu dodat popis, proč je tam právě tohle a proč má tohle takovou barvu. K tomu už pomalu můžete psát, jaká pověst se k Vašemu místu váže a co se na Vašem místě událo. Není-li k dispozici nic zaručeného, použijte svou fantazii.

Protože na ostrově jste jako doma a hodláte ho častěji navštěvovat, vyrobte si tam místo na relaxaci, na odpočinek, místo odkud budete moci pozorovat přírodu a zapisovat si do pozorovacího deníčku. Stačí lavička, kousek prkna, kámen nebo větev, záleží na Vás, hlavně ať se Vám tam bude pohodlně hovět a budete mít z Vašeho výtvoru radost a bude Vám tam dobře.

Pamatujete si, jak jsme Vám psali v prvních úkolech, ať si ostrov vyfotíte z jednoho místa a toto místo si máte označit? Tak teď to zkuste z tohoto místa vyfotit znovu a pak za měsíc zas a na těch fotkách bude vidět, jak se příroda probouzí a usíná, jak se Váš ostrov mění a jak bude vidět, že je obydlený.

A ještě o jedno Vás chceme poprosit, napište nám, kdo patří na váš ostrov a kdo ho bude alespoň někdy navštěvovat, ať v tom máme trošku jasno.

Pro dnešek je to vše, zdar Vám a Vašim ostrovům a doufáme, že se ještě nějaké přidají.

 

 

* 5 *

2. úkol (Tabula rasa)

Milý ostrovane,

nyní jsi již zajisté nalezl svůj ostrov, který Ti poskytuje radost, útěchu a možnost spočinutí v dnešní hektické době. Místo, které Tě neomrzí ani při páté, dvacáté, ani sté návštěvě, neboť příroda je velmi rozmanitá a hlavně u nás v mírném pásmu i proměnlivá během ročních období, takže Tě pokaždé překvapí. Třeba novým pupenem, lístečkem či novým východem z mraveniště; zvlášť teď v jarním období budou změny doslova do očí bijící, vše poroste takřka před Tvýma očima!

Také jsi již stihl zdokumentovat své místo. Máš-li fotku, je to skvělé; nemáš-li možnost fotit, pak je to ještě lepší, neboť můžeš kreslit sám. Pěkně pomalu od klíčových velikánů po téměř zanedbatelné detaily. Kopečky, tůně, prohlubně, i kameny; vše správně orientováno vzhledem k severu, jako na opravdových mapách.

Tvůj ostrov se již také nejspíš pyšní nějakým názvem, které zcela vystihuje podstatu ostrova. Možná ses inspiroval existujícím místem na zemi či fiktivním příběhem; možná je Tvůj název zcela originální a nikdo jiný by mu neporozuměl. Ať tak či tak, obojí je samozřejmě správně! J

A nyní k novým úkolům a zadáním, zvědavý ostrovane. Zkus se při své další návštěvě zaměřit jen na živou složku. Pravda, po zimě toho neroste tolik, jako později během roku. Ber to pozitivně, neboť se Ti přebujelé výhonky nepletou přes sebe a ty tak krásně vidíš jednotlivé organismy. Stromy tě zatím nezdraví svými listy a ty se tak nerozptylován můžeš soustředit na jejich borku, pupeny, postavení větví, … Ideální čas začít zapisovat do svého deníčku, co všechno Ti na ostrově roste. Nevíš-li, jak se který strom či rostlina jmenuje? Nevadí, naopak je to výhodou. Jako list papíru nepopsaný biologickými názvy, které se učí ve škole, si můžeš snadno vymyslet názvy své! Lépe než ze školních lavic si budeš všímat, v čem se rostliny liší a naopak, co mají společného. Jestli je ten či onen znak rozhodujícím pro zařazení do druhu, nebo se jedná jen o originalitu jednotlivce (Ty a Tvůj spolužák jste oba lidi, v něčem podobní, ale přeci si vás vaše maminky poznají i mezi třiceti dalšími dětmi J). Poznáš-li stromy jen za plného olistění, buď rád, že zatím vidíš jen pupeny. Zakresli si větvičku do deníku, všimni si pupenů, popiš barvu a rozpraskanost kůry, můžeš se i podívat na spadané listí (ale pozor, příroda není statická, takže možná najdeš i pod smrkem lístek, který sem přistál z okolí J). Poté si rostlinu pojmenuj jakkoliv chceš. Připomíná Ti list nějaké zvíře? Vypadá celý strom jako strážní věž, či naopak přihrblý stařeček? To vše můžeš zahrnout do tvorby svého originálního názvu. Jsi-li budoucí přírodovědec či ochránce přírody J, můžeš si poté vyhledat (třeba až narostou listy, podle kterých to již poznáš), jak se organismus nazývá svým biologickým názvem a zkontrolovat své znaky s těmi skutečnými. Nikdy totiž nebudeš pozornější, než když se máš sám rozhodnout, jedná-li se o stejný druh či nikoliv. Využij tedy, prosím, případné nezkaženosti moderní biologií. Jsi-li jako nepopsaná tabule (Tabula rasa), popiš se sám J, protože znaky odhalené sám sebou si pochopitelně snáze zapamatuješ!

Máš-li již v deníčku napsané stromy, listnaté i jehličnaté, také keře a myslíš-li si, že již není, co zapisovat, sedni si na zem (není-li po dešti, samozřejmě) a zaměř svůj zrak na opomíjené mechy a lišejníky. Také ty mají své specifické znaky, ke kterým je třeba přiřadit nové názvy! Z výšky vypadá každý mech stejně. Zelený bochánek. Ale zkus utrhnout jednu (!) větvičku mechu a přiblížit si ji k očím (můžeš použít i lupu). Utrhneš-li větvičku z jiného kopečku, zajisté poznáš, jedná-li se o ten samý druh (nebo spíše rod) či je to něco Tebou dosud nepopsaného.

A potkáš-li náhodou nějakého živočicha, bleskurychle si ho prohlédni a šup s ním do deníčku na další stránku. A nezapomeň mu také vymyslet nějaké přiléhavé jméno!

Tak to je tedy vše. Druhý úkol totiž zní, zahraj si na objevitele nových druhů a uspořádej si svůj kousek přírody do svých vlastních škatulek! J

 

* 4 *
První úkoly na 1.-15. března 2015.
Naše vážené ostrovačky a vážení ostrovníci, je tu začátek března a s ním přichází první úkol. Vypněte tedy všechny multimediální i minimediální spotřebiče, které užíváte, ustrojte se na ven a pak tam vyražte. Kam by měly směřovat Vaše kroky? Jděte za svým kamarádem, přítelem, budoucím spoluostrovníkem, vytáhni ho od obrazovky a spolu se poté můžete vydat na hledání Vašeho ostrova přírody. Nemáte-li nikoho a máte rádi samotu, vynechte kamarády a vydejte se na ostrov rovnou. Jestli už ostrov máte, tak se vydejte rovnou tam.
Ostrov, Váš kus přírody, ostrov, to bude to místo, kam se rádi budete vracet, místo, které na Vás bude dobře působit, místo, které budete mít rádi a kde budete prožívat pěkných chvil se svými spoluostrovany.

Máte vybráno, tak dobře, teď zdokumentujte jeho nynější stav, vyfoťte či nakreslete a důležitá věc, označte si nějak, z jakého místa jste tak učinili, protože to několikrát budete opakovat z téhož místa. Cvak, máte hotovo, tak vstupte na pevninu toho Vašeho krásného ostrova, rozhlédněte se a nakreslete jeho mapu, zakreslete hory, potoky a řeky, stromy, keře a jezírka, skaly, kameny a pařezy, prostě zakreslete do mapy všechno, co se na vašem ostrově nachází. Okolí ostrova zanášet do mapy nemusíte. Pamatujte si, že horní strana mapy vždy označuje sever.

Vašim dalším úkolem bude vymyslet, jak se Váš ostrov bude jmenovat, a aby to nebylo jednoduché, půjdeme hlouběji a vymyslete název, který bude vystihovat to dané místo, třeba podle rostliny, nebo minerálu, nebo se tam něco událo, nebo se k němu vztahuje nějaká pověst či báje (lze i vymyslet), zkrátka musíte vědět proč se zrovna tak jmenuje, ale to proč, necháme na jindy. (už slyším Vojtu) Když už budete u toho pojmenování, pojmenujte i ostatní kouty a přírodniny a zajímavosti a zaneste jejich názvy také do mapy.
A než se pro dnešek rozloučíme, ještě Vás chci požádat, dělejte ze svých ostrovů zprávy, pište objevovací deník, prostě zdokumentujte všechno, co se stalo na všech Vašich návštěvách ostrova, jak Vám to všechno šlo, a pak nám to pošlete a my to dáme na stránky, a tak můžeme všichni pozorovat, jak to jde těm ostatním.
Další úkoly čekejte do čtrnáct dní.


* 3 *

*  2 *

„Ostrovy“, co jsme tím chtěli říci?

Naší vizí je dostat Vás, účastníky soutěže ven do přírody, na místa, které si najdete sami, kde se Vám bude líbit, kde se budete dobře cítit a to by měl být takový Váš ostrov přírody v dnešní přecivilizované době. Je nám jedno, jak bude velký, jakou bude mít podobu, může se během hry třeba i zvětšovat. Důležité také je, aby nebylo složité se na ostrov dostat, tak ať to není na druhé straně zeměkoule.

Počítáme s tím, že máte rádi přírodu, kdo by neměl, že ji chcete více poznat, více se o ní dozvědět, no a tímto směrem by se měla tato hra ubírat a o tom budou mimo jiné úkoly, které pro Vás budeme připravovat.

Hra nemá žádné věkové a početní omezení, chcete-li bádat sami, tak se do toho vrhněte, chcete se zúčastnit s kamarádem či kamarády a prožít tak společně více času, vydejte se spolu hledat Váš společný ostrov, chcete s dalšími kamarády třeba soutěžit, kdo lépe bude plnit úkoly, pozvěte je do hry a vyzvěte je na souboj, vše záleží na Vás a Vaší fantazii.

Říká ti něco slovo příroda, tak se přihlas do soutěže.

 

 

*  1  *

To, že jste se proklikali až sem, je důkazem, že to myslíte vážně a že opravdu přírodu máte rádi a jste ochotni ji více poznat. K tomu by měla sloužit tato celoroční hra, ke které se doufáme, hodláte přihlásit.
Jak to všechno bude tak nějak fungovat?
Nejdříve musíte splnit pár kroků

- Hra je určena pro Vás všechny, co máte kladný vztah k přírodě. Děti, dorost, mládež, holky a kluci, rodiče s dětmi, kamarádi a kamarádky, samotáři, robinzoni, party a partičky, kmeny, divoši a kliďoši, prostě je jedno kdo a v jakém počtu, jen si musíte rozumět, pomáhat a spolupracovat.

- Najděte si svoje místo v přírodě, kde Vám bude dobře a kam se budete rádi celý rok vracet a plnit úkoly, které budete dostávat. Místem může být osamělý strom, zarostlý kout zahrady, říčka, louka, lesík, díra v zemi, kopeček, louže, na stromě ….. a opět, je jedno jaké místo si najdete, hlavně ať tam jste rádi.

- no a teď se musíte zaregistrovat do hry a to tak, že pošlete o sobě první zprávu (třeba přihlašujeme se do hry) na mailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript a jako předmět napíšete ostrovy. Pak už stačí počkat na začátek března, kdy to všechno vypukne a přijde Vám první zpráva na vaši mailovou adresu. Tak vznikne komunikační kanál mezi ostrovy, po kterém bude chodit v jednom směru zadání a v druhém směru nazpět budou chodit zprávy a dokumentace z plnění úkolů. To vše bude k nalezení na www.pustici.cz v sekci ostrovy.

 

 

 

Aktualizováno Úterý, 07 Duben 2015 05:49
 

Banner